Naturalne wspomaganie pracy przewodu pokarmowego
Wprowadzenie kilku prostych zmian w stylu życia może poprawić pracę Twoich jelit.
Wraz z różnego rodzaju enzymami trawiennymi rozkładają one żywność, którą jesz, na składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm. Jeśli zaniedbasz zdrowie układu pokarmowego, organizm może mieć problemy z wchłanianiem niezbędnych składników odżywczych.
Żywność, którą jesz i styl życia, jaki prowadzisz, mają bezpośredni wpływ na zdrowie układu pokarmowego. Podjęcie kroków w celu poprawy zdrowia układu pokarmowego może pomóc w bardziej wydajnym funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Nie wiesz, od czego zacząć? Spróbuj zastosować do swojego codziennego życia podane przez nas strategie, a utrzymasz jelita w dobrej formie na długie lata.
1. Stosuj dietę bogatą w błonnik.
Spożywanie diety bogatej w błonnik, czyli zawierającej produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i rośliny strączkowe, może poprawić zdolności trawienne. Dieta bogata w błonnik pomaga utrzymać odpowiednie ruchy perystaltyczne jelit, co sprawia, że mamy mniej zaparć. Dieta to może również pomóc w zapobieganiu lub leczeniu chorób takich jak uchyłkowatość, hemoroidy oraz zespół jelita drażliwego (IBS). Ponadto może pomóc osiągnąć lub utrzymać zdrową wagę.
2. Spożywaj zarówno nierozpuszczalny i rozpuszczalny błonnik.
Ważne jest, aby spożywać oba rodzaje błonnika, ponieważ pomagają one układowi trawiennemu na różne sposoby. Nierozpuszczalny błonnik, nie jest trawiony przez organizm i dlatego pomaga zwiększyć masę stolca, a rozpuszczalny może pomóc w zapobieganiu zbyt wodnistym stolcom. Dobrym źródłem nierozpuszczalnego błonnika są otręby pszenne, warzywa i produkty pełnoziarniste, a rozpuszczalny znajdziemy w potraw h z dużą zawartością otrębów owsianych, orzechów, nasion i roślin strączkowych.
3. Ogranicz pokarmy o dużej zawartości tłuszczu.
Ogólnie rzecz biorąc, tłuste potrawy mają tendencję do spowalniania procesu trawienia, przez co jesteś bardziej podatny na zaparcia. Jednak ważne jest, aby w diecie znalazło się trochę zdrowego tłuszczu.
4. Wybieraj chude mięso.
Białko zwierzęce jest istotną częścią zdrowej diety, ale tłuste kawałki mięsa mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kiedy jesz m mięso, wybieraj chude kawałki, takie jak schab i drób bez skóry, i ogranicz wielkość porcji, wypełniając talerz bogatymi w błonnik pełnoziarnistymi ziarnami, owocami i warzywami.
5. Włącz probiotyki i prebiotyki do swojej diety.
Probiotyki to ten sam rodzaj zdrowych bakterii i drożdży, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym. Pomagają utrzymać ciało w zdrowiu, zwalczając skutki złej diety, antybiotyków i stresu. Ponadto mogą zwiększać wchłanianie składników odżywczych i pomóc w rozkładzie laktozy oraz pomóc w leczeniu IBS. Źródła prebiotyków to niskotłuszczowy jogurt lub kefir. Prebiotyki mogą również pomóc w trawieniu. Według Academy of Nutrition and Dietetics prebiotyki działają jak pożywienie dla probiotyków, pomagając im wspierać zdrowe bakterie w jelitach. Prebiotyki znajdują się w różnych surowych owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych, w tym w bananach, owsie, cebuli i roślinach strączkowych.
Zastosuj te sposoby na zdrowe jelita i na dobre pożegnaj się z dolegliwościami układu pokarmowego.